A villányi borvidék - A Wunderlich-pincészet
Talán ezen a tájon végeztek először szőlőtermesztést hazánk területén. Feltételezhetően a keltákig vezethető vissza a szőlőművelés. Egy feltárt római kori oltárkõ felirata az első írásos bizonyíték a táj szőlőműveléséről. A honfoglalás korában nemzetségi, később királyi birtok volt. A török uralom alatt Villány teljesen elpusztult, de a szőlőtermesztés nem szűnt meg, mert a környék szorgos lakói a szőlőket tovább művelték. Az elpusztult magyar faluba szláv, rác népességet telepítettek. Ők hozták magukkal a Kadarka fajtát, és a héjonerjesztéses vörösborkészítés technológiáját. A XVII. században betelepülő németek hozták be a Kékoportót.
A falvak közelében pincesorok épültek kis présházakkal. Itt dolgozták fel és erjesztették a leszüretelt és szekéren odaszállított termést. A villányi bor egyre nagyobb hírnévre tett szert, jelentős exportáruvá vált. A filoxéra itt is hatalmas pusztítást végzett. Az új ültetvényekre több világfajtát is betelepítettek, mint a Cabernet Sauvignon, vagy a Chardonnay.
A rendszerváltás során a magyar borászat újjászületésében Villány úttörő szerepet játszott. 1987 óta A szőlő és bor városa megtisztelő cím tulajdonosa.
Hamvas Béla szerint a villányi az elegáns bor, a gavallérok és a dámák bora.
Tájjellege: a legdélebbi elhelyezkedésű borvidékünk, a Villányi-hegység déli és délnyugati lejtőin terül el.
Éghajlata: szubmediterrán jellegű, a napsütéses órák száma magas, meleg és száraz nyarak hosszú tenyészidővel, nagy aktív hőösszeg jellemzi a klímát.
Talaja: lösz és vörösagyag, amelyhez dolomit, mészkő keveredik.
Hegyközségei: Villány, Siklós, Nagytótfalu, Nagyharsány, Kisharsány, Hegyszentmárton
A Wunderlich-pincészet
A 2004 szüretére elkészült a Wunderlich-pincészet. Névadója - főborásza és tulajdonostársa - Wunderlich Alajos, akit mindenki csak Lojziként ismer. Az új létesítmény lehetőséget adott Wunderlich Alajosnak arra, hogy szakmai elképzelését megvalósítsa, és közben kedvére kísérletezgethessen is. A pince termelőkapacitása évi 250.000 palack, palackos érlelőkapacitása pedig 480.000 palack.
A Wunderlich-pincészet a XXI. század borászati csúcstechnológiáit ötvözi a tradíciókkal. A létesítmény építészetileg világszínvonalú otthona a benne rejlő boroknak. Valamennyi ismert vörösbor erjesztési eljárás technológiai háttere biztosított: a toscanai Ganimede, a német Taucher és a hagyományos francia fakádas erjesztők egyaránt hőmérséklet-irányítottak.
A Wunderlich Bortrezor és Látványpince a borászat tőszomszédságában a bor iránt érdeklődő közönség számára méltó helyszínen és keretek között ad lehetőséget megismerkedni a Wunderlich borok születésének körülményeivel, és a kóstolás által szépségével, harmonikus voltával.
A borász, Wunderlich Alajos olyan, mint a borai. A borok őszinte, jó szívvel készített, remek borok. Amit velük, általuk elért, az egyszerűen csodálatos.
Nomen est omen. A név pedig kötelez.
A Villányi Merlot
A Villányi Merlot borának színe sötéten ragyogó rubin, mélybíbor szélekkel, az érettség szép jeleként. A pohár falán gazdag glicerint és halvány kontúrt hagy. Illata a vörös húsú, érett szilváé, a rumos meggyé, amelyeket finom fahéj és elegáns vanília kísér. Szájban száraz, a fajtára oly jellemzően lágy, bársonyos, de tüzes is egyben. Telt, kerek, savai, tanninjai lesimultak. A Villányi Merlot 28 hónapig érik a kis fahordóban, és ez a főzött lekvárra emlékeztető gyönyörű gyümölcsízeket jelenít meg a borban. Kifinomult, hosszú utóíz jellemzi ezt a különleges minőségű bort. A Remete dűlő - a villányi szoborpark felett - nagyszerű termőhely a merlot számára (3000 palack), így ez a harmonikus, lágy és gömbölyű vörösbor nem hiányozhat a Dominium Vini szortimentjéből.
Gasztronómiai ajánlat
Klasszikus társa a zsenge bárány, karamellizált fahéjas szilvával. Szépen emeli ki ízeit egy kívül ropogós, belül omlós kacsamell vagy -comb, vagy akár más szárnyas is. Steakhez, sültekhez pikáns szósszal kiválóan illeszthető. A merlot hölgyek számára mindig nagyszerű ajándék, de ugyanígy vendégségbe a steak mellé a háziak kiváló meglepetése.
A Villányi Kékoportó
A Kékoportó/Portugieser már nevében is érdekes szőlőfajta. Teljes, saját szépségét Villányban keressük s találjuk, mert a villányiaknak a Kékoportó a legkedvesebb gyermekük. Ez a melegszívű bor borbaráttá teszi azt is, aki egyébként nehezen ismerkedik. Őszinte nyíltsággal vezeti a kezdő kóstolót és egyre újabb meglepetésekkel jutalmazza azt, aki hű hozzá. A Kékoportó is ezerarcú fajta, mivel minden más kékszőlőnél korábban érik, csábít Márton-napi újbor készítésére. Színe klasszikus, ragyogó rubinvörös. Illata egyszerre gyümölcsös és fűszeres, alma és némi fahéj, gránátalma és egy csipetnyi szerecsendió, rózsabors. Felsejlik a meggy eleganciája, sőt az ibolya bája is. Kóstolva száraz, megint csak a fajtára jellemzően finom, selymes savú, a termőtájhoz illően meleg karakterű, illata szerint gyümölcsös, fűszeres. A Jammertal dűlőben - Villány kiemelkedő termőhelyén - a Villányi Kékoportó (15000 palack) nagy minőségű bort ad, ezért nem hiányozhat a Dominium Vini választékából.
Gasztronómiai ajánlat
A villányiak kakaspörkölthöz, libához ajánlják - lásd a Márton-napi hagyományokat -, de a hagyományos sváb stifolder kolbász, zsenge bárány bátran fűszerezve, borjúpaprikás, a vadak közül a kisebbek remek harmóniában vannak a Villányi Kékoportóval az ünnepi asztalon.
A részletekért keresse tanácsadónkat!
SZLIMÁK HAJNALKA
Tel: + 36 70 300 30 54
hajnalka.szlimak@gmail.com
Névnapját ünneplő ismerőseit ajándékozza meg egy Dominium Vini Prémium borral!